Kto wymyślił panele słoneczne?

green and blue stripe textile

Pozyskiwanie energii z odnawialnych zasobów cieszy się coraz większą popularnością. Szukamy alternatywy dla tradycyjnego wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego, którego spalanie generuje do naszego środowiska ogromną ilość zanieczyszczeń. Ważnym aspektem jest również fakt, iż zasoby węgla są ograniczone i nie będą one służyły ludziom w nieskończoność.

W związku z coraz bardziej popularnym trendem ochrony środowiska szukamy nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam tworzyć ekologiczną energię. Przykładem tego są panele słoneczne, które umożliwiają nam pozyskanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Jest to pomysł, który zyskuje coraz większą liczbę fanów – głównie ze względu na możliwość ochronę planety, ale również naszego portfela, ponieważ korzystanie z takiej energii jest w pełni darmowe.

Zdarza się jednak, że zanim zdecydujemy się na założenie paneli słonecznych w naszym domu zastanawiamy się nad tym kto był pomysłodawcą tej technologii oraz w jaki sposób tak naprawdę ona działa.

Pierwszą osobą, która zaobserwowała efekt fotowoltaiczny wykorzystywany w panelach słonecznych był A.C. Becquerel w 1839 r. Zaobserwował on to zjawisko w obwodzie oświetlonych elektrod umieszczonych w elektrolicie. Kolejnymi osobami, które miały związek z fotowoltaiką byli W. Adams i R. Day. Zaobserwowali oni to zjawisko na granicy dwóch ciał stałych. To na podstawie ich obserwacji rozpoczęto dalsze działania, które ostatecznie doprowadziły do wytworzenia paneli słonecznych, z których korzystamy do dziś. Panele te umożliwiają przekształcenie energii świetlnej padającej w postaci promieni na panel w energię elektryczną powstałą w wyniku wybicia elektronu na płytce krzemowej.

Jak już wcześniej wspominaliśmy korzystanie z paneli słonecznych jest w pełni darmowe, dzięki czemu możemy znacznie obniżyć nasze rachunki. Jednak musi ponieść koszt związany z instalacją paneli fotowoltaicznych w obrębie naszego gospodarstwa domowego – w tej inwestycji możemy liczyć na pomoc w postaci dofinansowania.